Kredyt konsolidacyjny to forma pomocy finansowej, która umożliwia uzyskanie środków pieniężnych na spłatę innych zobowiązań. Stanowi on połączenie wszystkich kredytów danego klienta w jeden udzielany na korzystniejszych warunkach. Pozwala m.in. na spłatę kredytu gotówkowego, kredytu na budowę domu czy debetu na karcie kredytowej. Niekiedy również część środków może zostać przeznaczona na dowolnie wybrany cel.

Kredyt konsolidacyjny – rodzaje

Wyróżnia się dwa główne typy kredytów konsolidacyjnych: kredyt konsolidacyjny hipoteczny oraz kredyt konsolidacyjny gotówkowy. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny to rozwiązanie, które wymaga zabezpieczenia w formie hipoteki nieruchomości. Jest on przyznawany na wysokie sumy i mniejszy procent oraz na dłuższy okres kredytobrania. Z kolei kredyt konsolidacyjny gotówkowy to rodzaj kredytu, który nie wymaga zabezpieczenia. Jednak jest on przyznawany na krótszy okres czasu i niższą kwotę niż kredyt konsolidacyjny hipoteczny.

Kredyt konsolidacyjny – jak go uzyskać?

Do uzyskania kredytu konsolidacyjnego niezbędne jest posiadanie innych zobowiązań finansowych, takich jak kredyty, szybkie pożyczki czy też karty kredytowe. Każdy kto posiada tego typu zobowiązania może wnioskować o kredyt konsolidacyjny w wybranej przez siebie placówce. Ideą tego rozwiązania jest bowiem połączenie wszystkich zobowiązań w jedno o korzystniejszym oprocentowaniu i niższych miesięcznych ratach, co pozwala na odzyskanie płynności finansowej domowego budżetu.

Aby otrzymać pozytywną decyzję od banku, należy przede wszystkim posiadać stałe źródło dochodu i pozytywną historię kredytową. Dlatego też, najłatwiej tego rodzaju kredyty gotówkowe jest uzyskać osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, których zarobki kształtują się na poziomie, pozwalającym zapewnić regularność spłat kredytu. Z kolei pozytywna historia kredytowa jest dla banku gwarantem tego, iż dana osoba jest klientem wiarygodnym, który systematycznie spłaca swoje zobowiązania. W sytuacji, gdy w historii kredytowej danego klienta często przewijają się nieterminowe spłaty zaciągniętych zobowiązań, banki niechętnie udzielają jakichkolwiek kredytów.

Kredyt konsolidacyjny – firma prywatna

Alternatywą dla kredytu konsolidacyjnego w banku jest jego uzyskanie w prywatnej firmie, która zajmuje się tą formą działalności. Niewątpliwym atutem tego rozwiązania jest fakt, iż firmy te często nie wymagają okazywania zaświadczeń. Dzięki temu przy minimalnej ilości formalności, klient może liczyć na dogodne warunki nowego zobowiązania. Jest to więc doskonały sposób na poprawę płynności swojego budżetu domowego.