Kredyty gotówkowe mimo, że opiewają na znacznie mniejsze kwoty niż chociażby kredyty mieszkaniowe, mogą generować szereg dodatkowych i uciążliwych kosztów.

Każdy, kto potrzebuje gotówki wie, że potrzeba jest wiele różnych dokumentów żeby uniknąć wszelkich niespodzianek najlepiej jest wcześniej przygotować odpowiednie dokumenty i wszytko dokładnie zaplanować. Każdy bank ma podobne wymagania, ale jednak często są różnice w tych wymaganiach, które mają istotne znaczenia na warunki kredytu.

Każdy, kto potrzebuje gotówki i po raz pierwszy w życiu zdecydował się wziąć kredyt gotówkowy w banku musi wiedzieć, że potrzeba do tego różnych dokumentów. Najlepiej jest przygotować je wcześniej i zaplanować całe spotkanie.

Zabezpieczenie kredytu

Duża część banków wymaga posiadania minimalnego zestawu zabezpieczeń.  Dlatego też część instytucji oczekuje od kredytobiorcy wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia spłaty kredytu, uzależniając od wniesienia składki warunki kredytowania.

Warto się zastanowić czy rzeczywiście są potrzebne nam ubezpieczenia kredytu, są banki, które ich nie wymagają.

Podstawowe dokumenty

Przede wszystkim każdy kandydat do kredytu gotówkowego zobowiązany jest do posiadania dowodu osobistego, albo innego dokumentu, który poświadczy jego tożsamość. Zobowiązany będzie także do wypełnienia wniosku kredytowego. W wielu bankach istnieje opcja przesłania go drogą elektroniczną. Można również zdecydować się na kredyt w banku internetowym i wtedy możliwe jest, że wszystkie formalności realizowane będą poprzez Internet, a także droga pocztową.

Nie znaczy to, że jest mniej formalności. Uwaga pamiętaj nie składaj wniosków do kilku banków lub więcej, każde zapytanie do BIK obniża twoją ocenę scoringową a to ma duże znaczenie na otrzymanie dobrego kredytu lub nawet jego otrzymanie. Przygotuj się odpowiednio wcześniej i zastanów, do którego banku chcesz wnioskować.

Zaświadczenia o dochodach

W większości banków wymaga się przedstawienia zaświadczenia, które będzie wykazywać wysokość uzyskiwanych dochodów. W ten sposób mogą wyliczyć zdolność kredytową danej osoby. Banki wymagają także posiadania zgody współmałżonka na zaciągnięcie owego kredytu powyżej kwoty kredytu 50tys. Od emerytów oraz rencistów bank wymaga też, by przestawili decyzje i ostatnie waloryzacje oraz odcinek renty albo emerytury. Rozmaite instytucje finansowe oferują kredyty dla osób, które pracują także na umowę o dzieło lub zlecenie. Od osób prowadzących działalność gospodarczą wymagane są zeznania rocznie o raz dokumenty finansowe firmy, odnośnie rolników są wymagane zaświadczenia z Urzędu Gminy o hektarach przeliczeniowych oraz faktury sprzedażowe z upraw czy hodowli i nie, które banki dodatkowo akceptują dopłaty unijne.

Zdolność kredytowa

Kiedy złoży się wymagane dokumenty, bank może rozpocząć wnikliwą analizę zdolności kredytowej osoby, która ubiega się o pożyczkę. Wówczas bank sprawdza historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli klient miał różne zaległości w spłacie kredytów, które wcześniej zaciągnął, bank może nie przyznać pożyczki. Dodatkowo wylicza, jaki maksymalny kredyt dana osoba może otrzymać i określa jej zdolność do spłat rat kredytowych. Jak wyżej każde zapytanie do BIK obniża twoją ocenę scoringową a to ma duże znaczenie na otrzymanie dobrego kredytu lub nawet jego otrzymanie.