Kredyt dla rolników

Kredyt dla rolników – na jakich zasadach?

Kredyt dla rolników jest coraz popularniejszą metodą finansowania zakupu nowego sprzętu, rozwoju posiadanego gospodarstwa, a nawet utrzymania płynności finansowej. Warto pamiętać, że najczęściej gospodarstwa rolne przynoszą dochody wyłącznie sezonowo, dlatego dzięki odpowiedniemu zarządzeniu oraz przemyślanym formom finansowania możliwe jest utrzymywanie płynności finansowej przez cały rok.

Spis treści
Jak wybrać?
Oferty dedykowane Tobie
Na dowolny cel

Jak wybrać najkorzystniejszy kredyt dla rolnika?

Najkorzystniejszy kredyt dla rolnika to taki, który nie zawiera dodatkowych, ukrytych kosztów i umożliwia utrzymanie płynności finansowej prowadzonego gospodarstwa. Warto pamiętać, iż współczesne rolnictwo rozwija się w bardzo szybkim tempie, a stereotypy dotyczące polskiej wsi nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Współcześni rolnicy, bez względu na specjalizację (uprawa roślin, hodowla zwierząt), posługują się wieloma innowacyjnymi technologiami, używają rozbudowanych maszyn i chętnie wprowadzają do swoich gospodarstw nowoczesne udogodnienia, które usprawniają ich pracę i podwyższają efektywność gospodarstwa. Kluczową rolę w rozwoju polskiego rolnictwa odegrało przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, dzięki licznym formom dotacji wiele gospodarstw rolnych rozwinęło się, zaczęło korzystać i z nowoczesnych udogodnień. Polskie rolnictwo przoduje w Europie m.in. w produkcji owoców, drobiu czy pieczarek i eksportuje je do wielu europejskich krajów. Warto wspomnieć, iż aż 80% polskiej wołowiny i 45% drobiu trafia na eksport. Taki rozwój rolnictwa w Polsce możliwy był dzięki modernizacji gospodarstw i wdrażaniu nowoczesnych technologii do branży przetwórstwa rolno-spożywczego.

Nadal jednak prowadzenie działalności rolniczej obarczone jest dużymi kosztami. Ciągła potrzeba modernizacji i bieżące zapotrzebowania wymagają stałego finansowania. Zyski z inwestycji natomiast są sezonowe i dlatego często przychodzą dopiero po czasie, a również ich wysokość jest często uzależniona od wielu czynników takich jak np. pogoda. Skąd zatem czerpać pieniądze na utrzymanie płynności prowadzonej działalności rolniczej? Odpowiedzią na te potrzeby mogą być kredyty dla rolników.

Najważniejsze informacje

Kredyty dla rolników oferowane przez sektor bankowy w Polsce charakteryzują się dużą różnorodnością. Przed wyborem konkretnej oferty sugerujemy Ci wzięcie pod uwagę kilku podstawowych parametrów, takich jak wysokość oprocentowania kredytu, które przekłada się bezpośrednio na wysokość spłacanej miesięcznej raty. Kolejnym istotnym czynnikiem jest okres zobowiązania. Tak jak w przypadku każdego innego kredytu im będzie on dłuższy, tym rata będzie proporcjonalnie niższa, będziesz jednak musiał spłacać więcej odsetek, a co za tym idzie całkowity koszt kredytu wzrośnie. Dużym atutem większości bankowych kredytów dla rolników jest fakt, iż nie wymagają specjalnych form zabezpieczeń, dzięki czemu dokonywanie wszelkich formalności jest znacznie ułatwione.

Rozległe pole

Czy mój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie?

Mimo potencjalnie sprzyjających warunków to, czy wsparcie finansowe zostanie przyznane, uzależnione jest od kilku czynników, między innymi – aktualnej sytuacji finansowej oraz historii kredytowej konsumenta. Jednak nawet w przypadku spełnienia tych warunków, może to nie wystarczyć. Jest bowiem wciąż niewiele banków, które chcą udzielać kredytów rolnikom. Nawet w przypadku trafienia na taki bank, zasady przyznawania pożyczek są bardzo restrykcyjne i należy się z nimi uprzednio zapoznać. Jeśli jednak nam się to uda, zalety jakie posiada taki kredyt rolniczy są bardzo duże. Minimum formalności, długi okres kredytowania, niskie oprocentowanie. Wszystko to jest jednak zależne również od rodzaju kredytu. Mamy do wyboru: pożyczkę na dowolny cel, hipoteczny oraz inwestycyjny. Przed podjęciem jakichkolwiek działań, warto zapoznać się z zaletami i wadami każdej z nich i wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie i aktualnych potrzeb.

Popularne formy wsparcia finansowego

Jedną z najbardziej popularnych form kredytu dla rolników jest kredyt dedykowany prowadzonej działalności. Taki kredyt może zostać przez Ciebie przeznaczony na zaspokojenie codziennych potrzeb gospodarstwa i utrzymanie ciągłości jego pracy oraz na jego modernizację, w tym przeprowadzenie prac remontowych czy zakup nowego sprzętu. Kredyt inwestycyjny jest natomiast świetnym rozwiązaniem, które może się sprawdzić, jeżeli Twoim celem jest powiększenie gospodarstwa czy inwestycja w nowe technologie (np. maszyny, instalacje czy urządzenia umożliwiające bardziej efektywną pracę). Banki posiadają w swojej ofercie również kredyty konsolidacyjne dla rolników, które sprawdzą się w sytuacji w której masz już na swoim koncie kilka zaciągniętych zobowiązań, a ich spłata bywa problematyczna i odbija się na płynnym funkcjonowaniu całego gospodarstwa. Preferencyjny kredyt dla rolników to forma finansowania, dzięki której otrzymasz najkorzystniejsze warunki zabezpieczenia i oprocentowania.

Zalety kredytu preferencyjnego dla rolników

Banki, poza standardowymi formami finansowania, posiadają w swojej ofercie również różne typy kredytów preferencyjnych dla rolników. Jedną z nich jest pożyczka bankowa, którą najczęściej możesz przeznaczyć na dokonanie różnego typu inwestycji – od kupna sprzętu po zakup gruntów czy zwierząt hodowlanych. Drugim rodzajem finansowania jest klasyczny kredyt gotówkowy na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarstwa rolnego. Niektóre banki określają swoje oferty mianem dedykowanych rolnikom, jednakże w rzeczywistości nie różnią się one niczym od klasycznych wariantów gotówkowych. Także formalności związane z udzieleniem kredytu dla rolników często zbliżone są do tych, które trzeba spełnić w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego. Aby otrzymać najkorzystniejszą formę finansowania, a także przejść płynnie przez proces aplikacyjny polecamy Ci skorzystać z naszego kalkulatora.

Dlaczego warto?

Preferencyjny kredyt rolniczy różni się zwykłego kredytu gotówkowego w zakresie formalności, szczególnie w kwestii dokumentów jakie będziesz musiał dostarczyć do wybranego banku. Musimy podkreślić, że jest to znacznie korzystniejsze rozwiązanie dla osób prowadzących gospodarstwo rolne. Tego typu kredyt charakteryzują warunki dopasowane do specyfiki dochodów uzyskiwanych w branży rolniczej, a szczególnie ich sezonowości.

Kredyt dla rolników na dowolny cel. Skorzystaj ze specjalistycznej pomocy

Kredyt dla rolników na dowolny cel jest oferowany przez coraz więcej funkcjonujących na polskim rynku banków. Wielość ofert oraz ich różnorodność, a czasem także skomplikowane procedury aplikacyjne mogą przytłaczać. Szukając najlepszej oferty, warto zatem skorzystać z naszego kalkulatora zdolności kredytowej, za którym stoi doświadczenie specjalistów działających w tej branży od wielu lat. Wystarczy, że wybierzesz interesującą Cię ofertę, wypełnisz prosty formularz i dowiesz się, czy możesz uzyskać interesującą Cię formę finansowania. Pomożemy Ci także przejść przez cały proces aplikacyjny. Chętnie wyjaśnimy Ci wszelkie wątpliwości dotyczące oprocentowania, zabezpieczeń czy BIK. Dzięki naszej pomocy łatwiej uzyskasz kredyt na utrzymanie płynności finansowej gospodarstwa czy rozwój prowadzonej działalności, co skutkować będzie m.in. większymi zyskami.

W ramach naszego serwisu możesz skorzystać z zaawansowanego narzędzia online, dzięki któremu łatwo i szybko możesz wyliczyć swoją zdolność kredytową w różnych bankach. Po skorzystaniu z naszego kalkulatora od razu otrzymasz najkorzystniejsze, przeznaczone specjalnie dla Ciebie oferty, które będziesz mógł w prosty sposób ze sobą porównać i wybrać najlepszą dla siebie.

Podsumowanie

Najlepszy kredyt dla rolnika, to taki, którego zaciągniecie nie spowoduje nieopłacalności prowadzonej działalności. Jego celem jest przede wszystkim utrzymanie płynności finansowej. Jeśli kredyt rolniczy ma być opłacalny, nie może zawierać dodatkowych, nieprzewidzianych kosztów, dlatego należy dołożyć szczególnych starań w wyborze oferty. Aby zdobyć kredyt konieczne jest rozeznanie w aktualnych zasadach kredytowania, niuansach formalności, aktualnej ofercie banków i kilku innych kwestiach. Co ważne – mamy do wyboru nie tylko kredyt dla rolników, lecz również leasing maszyn i pojazdów. W przypadku zainteresowania którąkolwiek formą finansowania, warto poświęcić wiele uwagi przy wyborze oferty aby wybrać najlepszą opcję oraz uniknąć wplątania się w niekorzystne warunki.