kredyt konsolidacyjny gotowkowy czy hipoteczny

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy czy hipoteczny – porównanie

Rozłożenie w czasie długów to rozsądne rozwiązanie dla osób, które nie są w stanie uregulować wszystkich zadłużeń w odpowiednim czasie. Jak zatem zdecydować się na kredyt konsolidacyjny gotówkowy czy hipoteczny i jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pozytywną decyzję kredytową?

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy czy hipoteczny – co warto wiedzieć?

Konsolidacja kredytów to niezawodna pomoc w sytuacji gdy warunki naszego dotychczasowego zadłużenia przestają być dla nas korzystne. Wynikać to może z pogorszenia się sytuacji finansowej lub obniżonych stóp procentowych w porównaniu do okresu kiedy zaciągnęliśmy kredyt. Dla osób, które wpadły w spiralę zadłużenia, kredyt konsolidacyjny gotówkowy czy hipoteczny jest sporym ułatwieniem. Łączy wszystkie długi w jedno zobowiązanie z niższym oprocentowaniem, ze zmniejszoną ratą oraz jednym terminem płatności. Zmniejszenie wysokości raty miesięcznej skutkuje wydłużeniem okresu kredytowania, a co za tym idzie zwiększeniem sumarycznych kosztów obsługi kredytu. Zanim zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny całą procedurę poprzedzi analiza zdolności kredytowej – pozytywna decyzja kredytowa oznacza, że zobowiązania przeniesione do innego banku będą mogły być spłacone.

Kredyt hipoteczny czy kredyt konsolidacyjny gotówkowy – co wybrać?

Kredyty konsolidacyjne dzielimy na dwie kategorie – gotówkowe i hipoteczne. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy charakteryzuje się niskim oprocentowaniem jak w przypadku innych zobowiązań gotówkowych. Wydłuża się jednak okres kredytowania. Ponadto kredyt gotówkowy konsolidacyjny nie jest obciążony prowizją za nadpłatę czy wcześniejszą spłatę. Nie posiada zabezpieczeń w postaci nieruchomości, a okres spłaty może wydłużyć się maksymalnie do 144 miesięcy.

Kredyt skonsolidowany hipoteczny również posiada oprocentowanie na niskim poziomie. Wiąże się to z wysoką ceną całkowitych kosztów, które są nieuniknione przy około 30 letnich zobowiązaniach dodatkowo zabezpieczonych nieruchomością. Dodatkowo przy kredycie konsolidacyjnym hipotecznym warto pamiętać o ewentualnej prowizji za wcześniejszą spłatę, która obowiązuje w ciągu pierwszych lat kredytowania. Należy doliczyć również inne koszty związane z uruchomieniem konsolidacji – opłatę za wycenę nieruchomości, za ponowne wpisanie hipoteki do księgi wieczystej oraz prowizję, która bank może pobierać, gdy uruchamiany nowych kredyt. Bez względu na to czy decydujemy się na kredyt konsolidacyjny gotówkowy czy hipoteczny, warto odpowiednio wcześniej zorientować się w bieżącej sytuacji finansowej i skorzystać np. z kalkulatora zdolności kredytowej.

Pozytywna decyzja kredytowa i korzystne rozwiązanie

Konsolidacja kredytów jest idealnym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które wiedzą że w najbliższym czasie nie będą w stanie poradzić sobie z regularną spłatą wszystkich swoich zobowiązań. Procedura nie jest skomplikowana – najważniejsza jest pozytywna decyzja kredytowa, dzięki której będziemy mogli rozłożyć spłatę na dłuższy okres oraz na bardziej korzystnych warunkach. Warto zatem odpowiednio wcześniej przeanalizować swoją sytuację finansową i postawić na rozwiązania jakie oferuje kredyt konsolidacyjny gotówkowy  czy hipoteczny.