Remont lub zakup nieruchomości to niemała inwestycja. Wiele z osób decydujących się na takie przedsięwzięcie nie posiada wystarczającej ilości gotówki, aby się go podjąć. Wyjściem dla nich jest kredyt gotówkowy lub pożyczka hipoteczna. Który z tych dwóch produktów finansowych warto wybrać?

Na co zwrócić uwagę ubiegając się o pożyczkę?

Klienci zwracają uwagę przede wszystkim na koszty kredytowania. I wydawać by się mogło, że czynią słusznie. W tej kwestii korzystniej wypadać będzie zawsze kredyt hipoteczny. Jednak warto pamiętać o tym, że na drodze do uzyskania pieniędzy stoi nam przede wszystkim hipoteka. Ustawienie hipoteki na nieruchomości jest możliwością do uzyskania kredytu na bardziej atrakcyjnych warunkach. Zdecydowanie się na takie rozwiązanie niesie za sobą spore ryzyko. W przypadku pojawienia się trudności ze spłatą bank może nam ową nieruchomość odebrać bez żadnych przeszkód.

Ile będziesz pożyczać?

Przy podejmowaniu decyzji o wzięciu kredytu powinniśmy rozważyć przede wszystkim fakt ile będziemy pożyczać. Jeśli potrzebujemy większej ilości gotówki (powyżej 50 tysięcy złotych) koniecznością może okazać się kredyt hipoteczny. Maksymalna kwota, o jaką możemy ubiegać się w ramach kredytu hipotecznego, zależna jest od samego banku, kosztu inwestycji, a także naszej sytuacji finansowej. Kredyt gotówkowy umożliwia nam pożyczanie nawet niewielkich kwot. Minimalna granica zależna jest od indywidualnej oferty banku. Maksymalna natomiast od źródła i wysokości dochodu. W niektórych bankach może ona wynosić nawet 500 tysięcy złotych.

Kiedy możemy wziąć kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym. Oznacza to w praktyce, że możemy go wziąć tylko i wyłącznie wtedy, gdy mamy możliwość jasno sprecyzować i udokumentować cel kredytu. Pieniądze przyznawane nam z tytułu kredytu hipotecznego nie zostaną przelane na nasz rachunek. Nie otrzymamy ich również gotówką. Trafiają one bezpośrednio na konto sprzedającego. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły. Jeśli pieniądze z kredytu hipotecznego będą służyły nam na pokrycie np. kosztów remontu, to ich wykorzystanie będziemy musieli udokumentować poprzez rozliczenie z bankiem.

Pod tym względem kredyt hipoteczny stoi w znacznej opozycji do kredytu gotówkowego, w którym to pieniądze otrzymujemy w odpowiedniej dla nas formie i mogą być one przeznaczone na dowolny cel.

Kredyt gotówkowy – znacznie droższy

Długa procedura przyznania kredytu hipotecznego może zniechęcać niektórych klientów. Składając wniosek na kredyt gotówkowy na decyzję banku nie musimy długo czekać. Niestety brak zabezpieczenia w postaci hipoteki powoduje, że jest on znacznie droższy od kredytu hipotecznego. W porównaniu do kredytu na hipotekę, oprocentowanie kredytu sięga od 10 do nawet 40% w skali roku. Gdzie w przypadku kredytu hipotecznego możemy liczyć na oprocentowanie wynoszące od 8 do 10%.

Niewątpliwą zaletą kredytu gotówkowego jest również minimum formalności. Jeśli decydujemy się na ofertę banku, w którym mamy konto, do zawarcia umowy kredytowej najprawdopodobniej potrzebny będzie nam tylko dowód osobisty.