kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny – rozwój firmy

Zakładając własną firmę, często już na początku oczami wyobraźni widzimy prężnie rozwijającą się działalność zajmującą na rynku silną pozycję. Aby tak się stało, konieczny jest ciągły rozwój i poszerzanie wpływów. Co jednak w momencie, gdy nasza inwestycja wymaga znacznie większych zasobów, niż możemy na nią poświęcić? Mamy do wyboru kilka źródeł finansowania. Jednym z najpopularniejszych wciąż jest kredyt inwestycyjny. Jakie warunki trzeba spełnić, aby go otrzymać na rozwój firmy?

Kredyt inwestycyjny na rozwój firmy czy inne źródło finansowania?

Decydując się na rozwój firmy, mamy do wyboru kilka rozwiązań – kredyt inwestycyjny dla firm jest jednym z nich i jest obecnie zdecydowanie najczęściej wybieraną formą finansowania. Poza nim, mamy do wyboru tradycyjne pożyczki, leasing (alternatywa dla kredytu, jeśli ma on na celu zakup sprzętu), czy fundusze unijne. Wszystkie formy obarczone są innym ryzykiem i zobowiązaniami. W przypadku pożyczki różni się ona od kredytu faktem, że w tym drugim zazwyczaj musi zostać wskazany cel finansowania w składanym wniosku. Pożyczka natomiast tego nie wymaga. Leasing nie zawsze jest adekwatny do planowanych inwestycji. Jak wygląda to, jeśli chodzi o kredyty inwestycyjne dla firm?

Kredyty inwestycyjne dla firm – zasady

Ich przeznaczeniem jest zakup budynków, maszyn lub sprzętu, bądź też rozbudowa i modernizacja obiektów. Tego typu kredyty inwestycyjne dla firm nie mają ograniczeń maksymalnej kwoty, posiadają długi okres kredytowania (aż do 25 lat), można go przeznaczyć na uregulowanie podatku VAT. Ponadto kredyt inwestycyjny dla firm ma stosunkowo niskie oprocentowanie, czasami z możliwością negocjacji. Również istnieje kilka sposobów liczenia zdolności kredytowej, np. o dochód, lub o prognozę przyszłego dochodu z inwestycji. Do zalet takiego rozwiązania należy również fakt, że odsetki kredytu możemy wpisać w koszty prowadzenia działalności. To sprawia, że inwestycja zyskuje na opłacalności, dzięki obniżeniu ogólnego jej kosztu. Szczegółowe zasady przyznawania tego typu kredytów mogą się różnić w zależności od banku, dlatego warto przeanalizować dostępne oferty, bądź udać się do dobrego pośrednika. To zminimalizuje ryzyko, jakie wynika ze wszelkiego rodzaju zobowiązań finansowych. Wciąż jednak kredyt inwestycyjny to popularne rozwiązanie, dlatego warto wykorzystać jego zalety i możliwości.