kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy – dla kogo?

Różne, nieprzewidziane sytuacje mogą powodować tymczasową utratę stabilności finansowej. Liczy się wtedy natychmiastowa reakcja, w celu odzyskania płynności funduszy potrzebnych na bieżące potrzeby i zobowiązania. Jednym z możliwych rozwiązań jest wtedy kredyt obrotowy. Czym jest i dla kogo będzie odpowiedni?

Kredyt obrotowy – czym jest i w jakich sytuacjach się sprawdzi?

Kredyt obrotowy charakteryzuje się tym, że jest przeznaczony na finansowanie bieżącego zapotrzebowania firmy. Możemy go przeznaczyć na zakup niezbędnych do dalszego funkcjonowania działalności towarów, środków produkcji, surowców, czy na uregulowanie należności wobec kontrahentów i organów podatkowych. Kredyt obrotowy dla firm to często niezbędna pomoc dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw, narażonych na tymczasowe utracenie płynności finansowej. Jego cechą charakterystyczną jest to, że najczęściej nie jest zabezpieczonych rzeczowo – hipotecznie. Jednak w niektórych przypadkach, banki stosują tego rodzaju zabezpieczenie.

Obrotowe kredyty możemy podzielić na dwa rodzaje – kredyt odnawialny i kredyt nieodnawialny. Z pierwszym z nich mamy do czynienia wówczas, gdy bank przyznaje kredytobiorcę pewną kwotę pieniędzy, którą kredytobiorca może w dowolnej chwili wypłacić, a potem uzupełnić i ponownie korzystać z przyznanego limitu. Takie rozwiązanie nosi również miano linii kredytowej na rachunku bieżącym. Kredyt obrotowy dla firm również ma kilka wyznaczników, które podpowiedzą, kiedy i dla kogo sprawdzą się najlepiej. O tym rozwiązaniu powinny pomyśleć firmy w przypadku gdy:

– są narażone na sytuacje, w których przychody nie zawsze pokrywają się z bieżącymi wydatkami, np. późniejsze spłaty zobowiązań przez klientów.

– pojawił się nagły wydatek, np. potrzeba zakupienia nowego sprzętu, czy poważna awaria wymagająca nakładu funduszy na naprawę.

– potrzebują dodatkowych finansów na inwestycje – kredyt obrotowy oprocentowanie ma niskie na poziomie 3,5%, z możliwością negocjacji. Dzięki temu firma może zyskać niskim kosztem dodatkowe fundusze na rozwój.

Kredyt obrotowy dla firm – oprocentowanie, wady, zalety

Jak zostało to wspomniane wyżej, niskie oprocentowanie na poziomie około 3,5% to duża szansa dla firm na inwestycje niewielkim kosztem. Wiele banków oferuje możliwość negocjacji. Również korzystając z usług pośredników, możemy liczyć na atrakcyjne oferty. Jest to istotna zaleta tego rodzaju rozwiązania. Jakie inne jeszcze zalety posiada kredyt obrotowy dla firm? Oprocentowanie na atrakcyjnym poziomie, długi czas spłaty [w przypadku nieodnawialnego, do 120 miesięcy, w przypadku odnawialnego nawet do 10 lat], spłata rat dopasowana do potrzeb i możliwości kredytobiorcy, a także możliwość wpisania odsetek w koszty prowadzonej działalności.

Kredyt obrotowy dla firm – podsumowanie

Tego rodzaju kredyt, to znakomite rozwiązanie, przede wszystkim dla małych i średnich firm, które potrzebują tymczasowego wsparcia w utrzymaniu płynności finansowej. Możliwości takie daje kredyt obrotowy. Mamy do wyboru dwie opcje – odnawialny i nieodnawialny – w przypadku tego pierwszego, okres kredytowania to nawet 10 lat. Wiele atrakcyjnych udogodnień sprawia, że to wygodne rozwiązanie także w przypadku planowanych inwestycji, czy nieprzewidzianych wydatków.