Kredyt gotówkowy na firmę

Co musisz wiedzieć o kredytach gotówkowych dla firm?

Rozwój firmy często jest niemożliwy bez kredytu gotówkowego. Oczywiście zależy to od branży i rodzaju działalności, aczkolwiek większość przedsiębiorstw potrzebuje dodatkowych pieniędzy w celu zapewnienia podstawowych narzędzi pracy. Mogą to być specjalistyczne urządzenia, albo sprzęty biurowe. Firmy handlowe zazwyczaj korzystają z kredytów aby zakupić samochody (nie chcąc decydować się na leasing), produkty, które będzie sprzedawała dalej, czy też kupić/wynająć nieruchomość, w której znajdować ma się biuro. Niekiedy kredyt jest potrzebny do tego, aby rozszerzyć działalność o nowe usługi i produkty. Każde przedsiębiorstwo musi jednak spełnić odpowiednie warunki. Te różnią się w zależności od oferty, a także banku.

Spis treści:
Kiedy starać się o kredyt?
Szeroki wybór ofert
Warunki
Kwestia BIK

Kiedy starać się o kredyt gotówkowy na firmę?

Planowanie budżetu przedsiębiorstwa nie należy do łatwych zadań i często trzeba wspomóc się kredytem gotówkowym dla firm. Dochodzi czasami do sytuacji, gdy firma potrzebuje dodatkowego zastrzyku gotówki. Czy jednak każdy przedsiębiorca może go otrzymać? Jakie warunki należy spełnić w tym celu? Oferty kredytów gotówkowych dla firm są proponowane przez większość polskich banków. Można zauważyć reklamy kredytów różnych banków, których zasady są niemal identyczne. Jednak warunki, jakie muszą być spełnione są często odmienne. Ponadto każdy bank ma inne zasady tworzenia umów, stąd później mogą pojawić się znaczne różnice w ofertach, regulaminach, parametrach kredytowych. Porównywanie wszystkich tych danych to czasochłonny i męczący proces. Nigdy nie ma też gwarancji, że wybierze się najlepszą opcję, ponieważ propozycji bankowych jest niezwykle dużo. Warto skorzystać z pomocy pośredników. Okaże się to wsparciem nie tylko w wybraniu najlepszego kredytu, ale również nierzadko będzie oznaczało o wiele lepsze warunki kredytowe niż te, które znajdują się w standardowych ofertach tych samych banków. IPM Kredyty nie tylko udostępnia porównanie wszystkich najlepszych kredytów, ale z uwagi na długą współpracę z bankami może wynegocjować spersonalizowane zasady. Takie, których nie znajdzie się w oficjalnych propozycjach i reklamach bankowych.

Szeroki wybór ofert kredytów gotówkowych dla firm – wybierz najlepszą opcję!

Rynek usług kredytów gotówkowych dla firm jest bardzo szeroki, co z jednej strony jest zaletą, z drugiej jednak może utrudniać wybór tej najlepszej oferty w gąszczu propozycji. Także dotarcie do informacji o procedurach i warunkach, jakie należy spełnić, by ubiegać się o kredyt gotówkowy na dowolny cel nie jest proste. Dodatkowo, jeśli już dotrzemy do takich informacji ich ilość i skomplikowany język może nas przytłoczyć. Już na tym etapie warto zastanowić się, czy najlepszym rozwiązaniem dla nas nie byłoby skorzystanie z pomocy doświadczonego pośrednika, który pokieruje nas w kredytowych niuansach. Także już na tym etapie otrzymamy informację, czy i na jaki najlepszy kredyt gotówkowy możemy liczyć, zaoszczędzając cenny czas i wysiłek.

Najważniejsze wymogi i potrzebne dokumenty

Najczęściej, aby zaciągnąć kredyt gotówkowy dla firmy na dowolny cel, musi ona działać na rynku minimum przez rok. Czasami niektóre banki realizują kredyty już od 6 miesięcy działalności, jednak bywa to obciążone dodatkowymi zobowiązaniami. Na decyzję o przyznaniu kredytu wpływać może wiele kwestii. Jedną z nich jest dotychczasowa współpraca z bankiem, obroty na rachunku firmowym – dobrym rozwiązaniem jest rejestrowanie jak największej ilości transakcji, co ukazuje firmę w pozytywnym świetle. Często banki mogą podjąć decyzję już na etapie historii rachunku. Jednak dotyczy to mniejszych kwot kredytu. Innymi ważnymi kwestiami są – kwota pożyczki oraz cel. Do innych ważnych dokumentów, które warto skompletować jeszcze przed złożeniem wniosku są: wpis do KRS lub CEIDG, NIP, REGON, dokumenty finansowe, zaświadczenia z Urzędu Skarbowego i ZUS-u. Niektóre banki mogą zarządzać również dodatkowych dokumentów finansowych, aby móc zaciągnąć kredyt gotówkowy na dowolny cel, jest to jednak indywidualna sprawa.

Pracownicy podczas zebrania

Warunki przyznania kredytu

Niektóre banki mają większe wymagania odnośnie koniecznych do spełnienia warunków w celu wzięcia kredytu firmowego. Dla części z nich istotne będzie to, jak długo przedsiębiorstwo funkcjonuje na rynku, dla innych ważniejsze będą dochody firmy. Dlatego często trudno odnaleźć się w tak wielu ofertach o różnych wymaganiach odnośnie potencjalnych kredytobiorców. Ponadto kategoria kredytu, jaką jest kredyt na firmę, to tylko ogólnikowe określenie. W rzeczywistości rodzajów kredytów dla przedsiębiorstw jest dużo więcej. Często już sam cel kredytu może sprawiać, że wymaganych warunków do spełnienia będzie mniej, albo więcej. Tym bardziej cenna okazuje się pomoc profesjonalnej firmy, która zajmuje się tematyką kredytów firmowych i pomaga w ich otrzymaniu od lat. IPM Kredyty to firma z długą historią, działająca już od 2001 roku, stąd jest tak dobrze zorientowana na rynku kredytów i pomaga klientom nie tylko w wyborze oferty, ale także w negocjacjach indywidualnych warunków.

Pomoc specjalisty

Wielu właścicieli firm nie chce korzystać z dodatkowej pomocy, przez co robi podstawowe błędy podczas brania kredytu. Jednym z nich, mającym ogromny wpływ na to, czy kredyt zostanie udzielony, jest błędnie wypełniony wniosek. Pozornie wydaje się, że wszystkie dane zostały wpisane prawidłowo, ale czasami osoby ubiegające się o kredyt zapominają o dodatkowych, niezwykle istotnych informacjach, albo też umieszczają we wniosku informacje, które nie są wymagane, a mogą przeszkodzić w otrzymaniu opłacalnej oferty. Kolejnym poważnym błędem jest brak odpowiedniego przygotowania. Zarówno pod względem znajomości ofert, jak i wiedzy na temat wymaganych dokumentów, czy warunków, jakie trzeba spełnić. Czasem może okazać się, że warto będzie zaplanować wzięcie kredytu po dokonaniu kilku czynności wpływających na weryfikację banku. W tych i innych kwestiach pomoże specjalista, który nie tylko zna wszystkie oferty, ale także ma umiejętności pozwalające na skuteczne negocjacje warunków kredytu. W IPM Kredyty znamy wymagania banków, wiemy, w jaki sposób należy wypełnić dokumenty i jakie informacje trzeba dostarczyć do banku. Na stronie IPM Kredyty można wypełnić darmowy wniosek, dzięki któremu dokonywana jest analiza kredytowa, która wykaże czy dana firma spełnia warunki i jakie oferty może otrzymać. W przypadku, gdy wymagania potencjalnego kredytobiorcy nie będą możliwe do spełnienia, to firma będzie analizowała inne oferty, aż do otrzymania odpowiedniego efektu – uzyskania korzystnej propozycji kredytu dla firm.

Rola Biura Informacji Kredytowej

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, banki weryfikują historię kredytową w BIK i między innymi na jej podstawie podejmują decyzję o przyznaniu kredytu. To bardzo ważny etap weryfikacji, ponieważ bez odpowiedniej wiedzy można wykonać działania, które negatywnie zadziałają na ocenę historii BIK. Osoba, która nie posiada informacji na temat tego, w jaki sposób gromadzone są te informacje, a także które z nich mają największą wartość, może nieświadomie wpłynąć na obniżenie zdolności kredytowej. W niektórych przypadkach nawet sprawić, że kredyt nie zostanie przyznany. Wielość zapytań to jeden z czynników źle wpływających na historię BIK. Firma IPM Kredyty wie jak dostosować historię BIK by wpłynąć na otrzymanie korzystnego kredytu. Dlatego tak ważne jest wsparcie specjalistów jeszcze przed wykonaniem jakichkolwiek działań.

Jak się przygotować?

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest dokładne określenie celu kredytu. Bez tego trudne będzie nie tylko wybranie odpowiedniej oferty, ale równie kłopotliwe stanie się ustalenie kwoty, jaką chce się pożyczyć. Po podjęciu decyzji odnośnie tych dwóch kwestii należy przemyśleć to, jaką kwotę można miesięcznie przeznaczyć na spłatę i w jakim czasie chce się spłacić zadłużenie. W przypadku kredytów firmowych należy zachować ostrożność i nie brać pod uwagę najbardziej optymistycznych opcji, ponieważ może okazać się to zgubne. Warto wybrać niższe raty niż te wstępnie szacowane, ponieważ nigdy nie ma się pewności, czy po wzięciu kredytu i odpowiednim wykorzystaniu całej kwoty biznes będzie przynosił wymagane dochody. Ponadto dobrze jest mieć na uwadze fakt, iż kredyt jest zobowiązaniem długoterminowym, a firma nie w każdym miesiącu może zarabiać wystarczająco dużo. Dlatego też rozwiązaniem jest wzięcie większego kredytu niż się potrzebuje – wtedy zawsze pozostaje rezerwa finansowa na spłatę raty w sytuacji, gdy finanse na to nie pozwalają. Zdecydowanie się na niższe raty to również zabezpieczenie. Specjalista, który będzie doradzał przy wzięciu kredytu może potraktować priorytetowo możliwość wcześniejszej spłaty kredytu, albo jego nadpłaty. W miesiącach, w których firma wygeneruje większe przychody będzie można spłacać większe kwoty, a gdy dochody będą mniejsze, to mała rata nie obciąży mocno finansów firmy.

Podsumowanie

Warunki, jakie musi spełnić przedsiębiorstwo, aby otrzymać kredy gotówkowy dla firm to bardzo indywidualna kwestia. Jest to zależne od wielu czynników: czasu prowadzenia działalności, obrotów finansowych firmy, celu kredytu, a także banku – każdy posiada szereg własnych wymogów, które mogą się znacznie od siebie różnić. Najwygodniejszą, a zarazem najbardziej opłacalną opcją dla przedsiębiorcy, jest skorzystanie z usług profesjonalnych pośredników. Mają oni bowiem aktualną wiedzę dotyczącą bieżących ofert, co pozwala na wybór banku, który zaoferuje najlepsze warunki przy spełnianych przez firmę wymogach. Umożliwia to zmniejszenie czasu ubiegania się o kredyt, wybór najlepszej oferty i ułatwienie przy formalnościach, którymi zajmuje się pośrednik. Wybranie najlepszego kredytu dla firmy związane jest z koniecznością analizowania wielu danych, porównywania różnych ofert. Dlatego też najlepiej jest skorzystać ze wsparcia specjalistów posiadających odpowiednie narzędzia negocjacyjne i znających doskonale rynek kredytów firmowych. Warto pomyśleć o pomocy przed wzięciem kredytu, ponieważ samodzielne działanie może okazać się niezwykle nieopłacalne finansowo. Nawet drobna różnica w oprocentowaniu przy dużych kredytach firmowych  nierzadko oznacza ogromne straty dla przedsiębiorstwa.