okres kredytowania

Długi i krótki okres kredytowania – porównanie

Jednym z istotniejszych parametrów, które bierzemy pod uwagę, podejmując decyzję o kredycie, jest okres kredytowania. Czynnik ten jest ważny z kilku względów. Przede wszystkim dlatego, że w zależności od sytuacji i potrzeb, najlepszy kredyt dla nas będzie różnił się okresem kredytowania. Dlaczego?

Okres kredytowania – krótki czy długi?

Wybrany okres kredytowania uzależnia inne aspekty zawieranego przez nas zobowiązania. Od tej kwestii jest zależne między innymi ostateczne oprocentowanie kredytu. Inny ważny aspekt to wysokość pojedynczej raty. W przypadku długiego okresu kredytowania wysokość pojedynczej raty jest mniejsza, co jest korzystniejszą opcją, gdy nie jesteśmy w stanie pozwolić sobie na wyższy comiesięczny wydatek. To natomiast niesie za sobą także inne konsekwencje. Do tych pozytywnych należy fakt, że wydłużenie okresu kredytowania często pozwala zwiększyć zdolność kredytową. Lecz jednocześnie niesie za sobą negatywny aspekt – wraz z wydłużeniem czasu zobowiązania, może wzrosnąć jego całkowity koszt. Dzieje się tak dlatego, że rośnie nie tylko samo oprocentowanie kredytu, ale w zależności od rodzaju kredytu, do kosztów mogą dojść dodatkowe opłaty, takie jak: ubezpieczenie na życie, czy od utraty pracy. Zatem decydując się na kredyt i zastanawiając nad wyborem długości czasu spłaty zadłużenia, warto wziąć pod uwagę te aspekty.

Najlepszy kredyt a okres kredytowania – na co zwrócić uwagę?

Możliwa długość czasu spłaty zobowiązania jest także uzależniona od wieku kredytobiorcy – przyjmuje się, że maksymalny wiek kredytobiorcy w momencie spłaty zadłużenia to do 80 lat. Jeśli ten parametr zostaje spełniony, to decydując się na wybór kredytu z długim okresem kredytowania, warto wybrać bank, który nie pobierze opłaty za szybszą spłatę zobowiązania. Warto także dopasować wysokość rat do możliwości budżetu domowego – wartość miesięcznej raty nie powinna przekraczać 40-50% dochodów netto. Ten fakt zatem także uzależnia wybór długości okresu zobowiązania.

Podsumowanie

Najlepszy kredyt to taki, który jesteśmy w stanie spłacić, bez znacznego naruszania domowego budżetu. Dlatego też warto wziąć pod uwagę rozmaite, opisane wyżej parametry. Ważne jest także, aby brać pod uwagę zmiany, jakie mogą nastąpić w czasie naszej spłaty kredytu – nieprzewidzianych okoliczności i wypadków losowych. Wybór długości okresu kredytowania daje nam możliwość wybrania najkorzystniejszej dla nas opcji. Ostateczny koszt kredytowania, czy jaki jaki okres kredytowania będzie dla nas bezpieczniejszy to istotne kwestie do rozważenia. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zorientować się w ofertach banków, a także skonfrontować je własnym budżetem.