Pożyczka hipoteczna - czy warto?

Pożyczka hipoteczna – czy warto?

Nieruchomość to ogromna wartość majątkowa, która daje spore możliwości. Spełnia funkcje mieszkalne oraz jest sporym zabezpieczeniem finansowym. Dzięki niej możemy także wziąć pożyczkę na dużo korzystniejszych warunkach niż standardowy kredyt konsumencki. Czy pożyczka hipoteczna jest rzeczywiście opłacalna? Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na ten rodzaj zobowiązania?

Pożyczka hipoteczna – dla kogo?

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel może zostać zaciągnięta przez każdego, kto ukończył 18 lat i spełnia warunki danego banku w kwestii zdolności kredytowej. Warunki te mogą się różnić w zależności od banku i dotyczą między innymi – wieku, czy zatrudnienia. Osoba ubiegająca się o tego typu kredyt musi być właścicielem lub przynajmniej współwłaścicielem nieruchomości. Warto również wiedzieć, że minimalna kwota, na jaką opiewa pożyczka hipoteczna na dowolny cel w większości banków, to 50 tysięcy złotych. Dlatego też jest to rozwiązanie dla osób potrzebujących dużych środków finansowych. Co natomiast z górną granicą kwoty kredytu? Pożyczka hipoteczna na dowolny cel zależy od wartości nieruchomości – banki najczęściej oferują kwotę, która nie przekracza 60-70% wartości nieruchomości. Lecz zdarzają się również takie, które w przypadku niektórych lokali (mieszkania, lokale usługowe, kamienice) mogą zaoferować kwotę do 90% wartości. Jeśli zależy nam na tym aspekcie, warto skorzystać z wiedzy pośredników.

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel, a kredyt

Pożyczka hipoteczna i warunki wymienione wyżej, sprawiają, że jest ona dostępna dla znacznie mniejszej grupy osób niż zwykły kredyt gotówkowy. W przypadku kredytu konsumenckiego, kwota możliwa do zaciągnięcia to już 1000 zł, a górna granica to zazwyczaj 200 tysięcy złotych. Podczas gdy w przypadku pożyczki hipotecznej jest to około 500 tysięcy i więcej w zależności od wartości nieruchomości i zdolności kredytowej

Pożyczka hipoteczna warunki i opłacalność

Długi okres kredytowania, szybka decyzja kredytowa, niskie oprocentowanie wraz z możliwością negocjacji, minimum formalności, a także możliwość wcześniejszej spłaty bez opłat dodatkowych, to tylko niektóre z zalet, jakie może gwarantować pożyczka hipoteczna. Warunki szczegółowe są uzależnione od banku, dlatego warto poszukać najlepszej oferty. Jednak jak w przypadku wszystkich zobowiązań, warto przeanalizować swoją sytuację, a także cel, na jaki zaciągnięta ma być pożyczka hipoteczna. Wtedy możemy mieć gwarancję, że inwestycja ta jest dla nas opłacalna i zminimalizujemy niepotrzebne ryzyko.