Przygotowując się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, pożyczki gotówkowej czy też innego tego typu zobowiązania w instytucjach finansowych działających na polskim rynku warto sprawdzić swoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Informacje tam zawarte w dużym stopniu wpływają na decyzję banków odnośnie przyznania kredytu. Takie informacje można z łatwością zweryfikować, zamawiając specjalny raport BIK. Sprawdzamy więc, w jaki sposób to zrobić i czym tak naprawdę jest historia kredytowa w BIK.

Co o kredytobiorcach wie BIK?

Biuro Informacji Kredytowej, funkcjonujące od 1997 roku, to największa w Polsce baza danych skupiająca ponad 135 mln informacji o historii kredytowej klientów indywidualnych i przedsiębiorców korzystających z usług banków, SKOK-ów oraz firm pożyczkowych, czyli całego rynku kredytowego w naszym kraju. Informacje gromadzone w bazach BIK są to zarówno informacje pozytywne, a więc dotyczące kredytów spłaconych w terminie, jak i informacje negatywne, czyli te o zobowiązaniach niespłaconych lub uregulowanych z opóźnieniami. Wszystkie dane zebrane na temat konkretnego podmiotu w BIK tworzą jego historię kredytową. Pozytywna historia BIK daje jasny sygnał kredytodawcy, że dotychczas zaciągnięte przez konsumenta zobowiązania zostały w sposób rzetelny i terminowy spłacone. Negatywna historia kredytowa w większości przypadków spotyka się z mniejszym zaufaniem instytucji finansowych do kredytobiorcy i zazwyczaj wiąże się z odmową udzielenia zobowiązania finansowego.

Jak zamówić raport BIK?

Raport BIK można bezpośrednio zamówić za pośrednictwem strony internetowej Biura Informacji Kredytowej. W pierwszej kolejności należy zarejestrować się w serwisie, podając swój adres e-mailowy. W przypadku poprawnej rejestracji system wysyła do zainteresowanego na podany wcześniej adres e-mailowy link aktywacyjny, w który należy kliknąć i zdefiniować swoje hasło. Jest one niezbędne do aktywacji konta. Po wykonaniu tych czynności, system informuje osobę rejestrującą się o aktywacji konta. Wówczas wystarczy kliknąć ikonkę „Kontynuuj”, aby przejść do oferty raportowej BIK. Późniejsza procedura wygenerowania raportu BIK jest przejrzysta i w pełni intuicyjna, tak więc każdy zainteresowany taką ofertą z łatwością sobie poradzi.

Co zawiera raport?

Raport BIK to przede wszystkim dane sumaryczne ogólne (podsumowanie rachunków kredytowych oraz zobowiązań przeterminowanych) oraz dane sumaryczne szczegółowe (kredyty spłacane, spłacone oraz opóźnienia w spłacie). Raport zawiera również podsumowanie wszystkich spłacanych przez kredytobiorcę zobowiązań, a więc faktyczne zadłużenie oraz potencjalne zadłużenie, a także wszystkie zapytania wysyłane przez banki, które kiedykolwiek interesowały się historią kredytową konsumenta oraz te, które wcześniej udzieliły mu kredytu.

Pełna kontrola kredytowa

Można by zadać pytanie: „Po co sprawdzać raport BIK?” Otóż, z prostej przyczyny. Starając się o kredyt gotówkowy, warto znać swoją historię kredytową, aby uniknąć niemiłych niespodzianek i rozczarowań podczas wizyty w banku. Czasem zdarza się i tak, że informacje znajdujące się w BIK są nieprawdziwe i należy je jak najszybciej zweryfikować. Warto trzymać rękę na pulsie i systematycznie dbać o pozytywną historię kredytową. Z pewnością ułatwi to życie każdemu kredytobiorcy.