Leasing to alternatywa dla kredytu, która pozwala firmie korzystniej rozliczać się z podatków. Dzięki leasingowi zdolność kredytowa firmy nie jest tak obciążona, jak w przypadku kredytu. A jego otrzymanie jest stosunkowo łatwe.

Leasingi dla firm – tańsze czy droższe?

Leasing – wbrew powszechnej opinii – nie musi być wcale instrumentem finansowym droższym od tradycyjnego kredytu. Wiele firm oferujących leasing może oferować nawet korzystniejsze warunki niż w przypadku banków, co więcej możliwa jest ich negocjacja.

Trudno ukrywać, że wiele firm decyduje się na leasing z powodu sporych korzyści podatkowych. Ich wysokość zależna jest od tego jaki wybierzemy rodzaj finansowania, a także od wieku i rodzaju środka trwałego. Najkorzystniejsze w tym przypadku są leasingi aut osobowych i dostawczych, zwłaszcza tych nowych. Leasing operacyjny cechuje się największą tarczą podatkową.

Łatwy do otrzymania

Leasing jest o wiele łatwiejszy do uzyskania, gdyż środkami trwałymi są w przypadku firm takie narzędzia, jak: samochody osobowe, dostawcze, maszyny budowlane, czy inne urządzenia, których sprzedaż nie stanowi problemu na rynku.

Leasingi dla firm korzystniejsze są również z punktu widzenia zdolności kredytowej. Nie obciążają jej w takim stopniu, jaki robi to kredyt. Gdy na kredyt kredytobiorca ma już maszyny, samochody i inne narzędzia, może mieć on problem z otrzymaniem kredytu hipotecznego, czy innego rodzaju kredytu. W przypadku leasingu zdolność kredytowa nie jest w takim stopniu obniżona.

Leasingi aut osobowych i dostawczych korzystniejsze od kredytu?

Leasing dla firm jest korzystnym instrumentem finansowym dla przyszłych nabywców aut ze względu na wygodę ich eksploatacji. Wielu leasingodawców zakup, konserwację, ubezpieczenie, a także naprawę szkód w przypadku aut i sprzętów bierze na swoją odpowiedzialność. Oprócz tego do dyspozycji leasingobiorcy zostają oddane liczne opcje dodatkowe, które mogą się przyczynić do poprawy wydajności działania firmy – np. w postaci instalacji systemów usprawniających zarządzanie flotą pojazdów.

Finansowa elastyczność

W przypadku leasingu można mówić o większej elastyczności, niż w przypadku kredytu. Opłaty leasingowe mogą być dostosowane do potrzeb i możliwości leasingobiorcy, a także sezonowości jego działalności. Dzięki leasingowi koszty finansowania inwestycji mogą być dla leasingobiorcy niższe, niż gdyby wziął on kredyt. Koszty finansowania u wielu leasingodawców mogą być naliczane od daty ich rzeczywistego wydatkowania.