zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa – jak ją oszacować?

Praktycznie każdy z nas może starać się o kredyt gotówkowy czy hipoteczny, jednak bank nie każdemu go udzieli. Banki tworzą własne zasady polityki kredytowej i udzielają pożyczek tylko wiarygodnym klientom, którzy mają odpowiednią zdolność kredytową. Czym jest ta zdolność i jak możemy ją oszacować?

Zdolność kredytowa – oceniana przez banki na podstawie historii kredytowej

Zanim bank podejmie decyzję o przyznaniu kredytu oceniana jest nasza zdolność kredytowa, czyli możliwość spłaty przez kredytobiorcę określonej kwoty kredytu wraz z odsetkami w ustalonym czasie. Od naszej zdolności kredytowej zależy wysokość udzielonego kredytu oraz warunki jego spłaty. Istotna jest również nasza historia kredytowa, po którą możemy zwrócić się do Biura Informacji Kredytowej (raz na sześć miesięcy taki raport otrzymamy bezpłatnie). W ocenie naszej zdolności kredytowej mylące może okazać się powszechnie dostępne w Internecie narzędzie, jakim jest kalkulator kredytowy.

Kalkulator kredytowy – może wprowadzić w błąd

Ogólnie dostępny kalkulator kredytowy rzekomo pozwala oszacować jak dużą pożyczkę możemy otrzymać w banku. Na jego podstawie możemy niby określić maksymalną i bezpieczną kwotę raty kredytu, na jaką nas stać, a także dopasować wielkość kredytu do naszego budżetu domowego. Korzystanie z dostępnych w Internecie kalkulatorów umożliwia też obliczenie miesięcznej raty kredytu, który zamierzamy wziąć i sprawdzić czy nasze zarobki są wystarczające. Pamiętajmy jednak, że na podstawie naszych obliczeń nie zostanie nam przyznany kredyt. Kalkulator zdolności kredytowej zapewnia nam jedynie przybliżone obliczenia (często mało wiarygodne i nieprzydatne), które mogą bardzo znacząco różnić się od tych, wykonanych przez analityków bankowych. Dlatego sugerujemy skorzystanie z usług doświadczonych ekspertów, którzy wykonują darmowe analizy dla klientów, pozwalając tym samym wybrać najlepszą ofertę banku.

Kredyt, a kalkulator kredytowy

Jeżeli chcemy dowiedzieć się czy stać nas na gotówkowy czy hipoteczny kredyt, kalkulator zdolności kredytowej nie odpowie nam na to pytanie. Może jedynie wprowadzić nas w błąd, przez co niepotrzebnie stracimy swój cenny czas na wypełnianie długich formularzy, podając pobieżne informacje, takie jak dochód netto, liczba członków zamieszkujących jedno gospodarstwo domowe, długość okresu kredytowania. Na podstawie tych danych kalkulator kredytowy nie pomoże nam określić w sposób rzetelny jaka jest nasza zdolność kredytowa. Z kolei doświadczeni pośrednicy, dysponujący wiedzą i odpowiednimi narzędziami (często niedostępnymi dla klientów indywidualnych) pomogą w darmowej analizie, przygotowaniu odpowiednich dokumentów, a następnie w wypełnieniu wniosków, do podpisania umowy włącznie.

Zdolność kredytowa – podsumowanie

Podsumowując, wszelkie porównywarki, kalkulatory zdolności kredytowej to narzędzia, które są mało wartościowe i często podają mylące informacje. Zaufajmy więc wiedzy i doświadczeniu innych i sprawdźmy swoją zdolność kredytową zwracając się do wyposażonego w odpowiednie instrumenty pośrednika. W ten sposób uzyskamy darmową analizę i rzetelne informacje na temat ewentualnych możliwości uzyskania pożyczki w banku.